GCP-İyi Catering Uygulamaları Danışmanlığı

GCP NEDİR VE NEDEN İHTİYACIMIZ VARDIR?

GCP-İyi Catering Uygulamaları Danışmanlığı ile elde edilecek kazanımları anlatmadan önce “GCP nedir?” sorusunu cevaplayalım:

  • GCP (Good Catering Practies) – İyi Catering Uygulamaları standardı mutfak prosesleri, restoranlar, yiyecek ve içecek şirketleri, her tür yiyecek ve içecek türünü işleyen, aktaran, her türlü üretim birimleri için geçerli olan bir dünya standardıdır.
  • GCP – İyi Catering Uygulamaları standardı, toplu yemek ve catering şirketlerine iyi üretim uygulamasını göz önünde bulunduran, toplu yemek ve catering proseslerinde görev alanların kalite ve hijyen sistem ve prosedürlerinin güvenliğini ve yasallığını sağladığını garantileyen bir gıda güvenliğini sağlamaktadır.
  • Bu belgelendirme; oteller, tatil köyleri, restoranlar, fast food işletmeleri, süpermarketler, catering kuruluşları, perakende satış mağazaları, marketler, kantinler ve daha birçok gıda işletmesi için gereklidir.

GCP FAYDALARI

  • Kamuoyunda güvenilirlik imajını güçlendirir.
  • Pazar içerisinde rekabet için avantaj sağlar.
  • Hijyenik çalışma koşullarının en önemli kanıtlarından biridir.
  • Çalışanlara olan gıda güvenliği güçlendirir.
  • Yasal gerekliliklerin yerine getirilmesini sağlar.
  • Müşterilerin firmanıza karşı kalite imajını arttırarak güçlendirir.
  • Çalışanların motivasyonu ve çalıştığı firmadan gurur duymasını sağlar.

GCP İyi Catering Uygulamalarına yardımcı olarak ISO 22716 - GMP İyi Üretim Uygulamaları ve GHP İyi Hijyen Uygulamaları standartları da bulunmaktadır.

BELGELENDİRME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

1. ADIM

İŞ SÜREÇ ANALİZİ

Firmanın belirlediği hedef doğrultusunda iş süreçleri analiz edilerek incelenmekte ve proje adımları planlanmaktadır.

2. ADIM

KAPSAM BELİRLENMESİ

Firma bünyesindeki iç ve dış hususlar,  yönetim sistemi ile ilgili taraflar, ilgili tarafların etkileşimi ve  yönetim sisteminin kapsamı tam olarak belirlenmektedir.

3. ADIM

DOKÜMANTASYON VE UYGULAMA

Yönetim sistemi içerisinde standardın gerektirdiği yazılı bilgilerin oluşturulmasında destek rolü oynayacak dokümanlar hazırlanmakta ve uygulama aşamasına geçilmektedir.

4. ADIM

İYİLEŞTİRME ÖNERİLERİ

Baş denetçi sertifikasına sahip uzmanlarımız tarafından yönetim sisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için iyileştirilme önerileri verilmektedir.

5. ADIM

BELGELENDİRME DENETİMİ

Yönetim sisteminin belgelendirilmesi için denetim kuruluşunun seçilmesi konusunda öneriler firmaya sunulmakta ve belge teslimine kadar olan süreç tarafımızdan takip edilmektedir.